16.2 C
marți, 30 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportMarius Ionescu aleargă prin Daegu

Marius Ionescu aleargă prin Daegu

Atletul craiovean Marius Ionescu, de 27 de ani, va lua duminică dimineaţă (sâmbătă noapte în România, la ora 3.00, în direct la Eurosport) startul în proba de maraton din cadrul Campionatului Mondial de la Daegu (Coreea de Sud). Cursa,  care se va întinde pe distanţa de 42,195 kilometri, se va desfăşura pe străzile din oraş şi va avea finişul în centru, la Gukhae Memorial Park. Pentru cel mai important concurs din acest an, cel poreclit „Piciu“ a declarat înainte de plecarea spre Asia că ar vrea să încheie concursul între primii 20 de participanţi. „Aş dori să obţin o clasare în primii 20, un record personal, în cel mai fericit caz, deşi va fi greu. Am alergat în Japonia, dar în luna noiembrie“, a spus elevul lui Cătălin Geapana. Marius Ionescu a obţinut calificarea la Mondiale în luna aprilie la maratonul de la Rotterdam, cu timpul 2h:16,11 (locul 13), performanţă care reprezintă şi barem B pentru Jocurile Olimpice, care trebuie reconfirmat. Tot duminică va concura şi Bianca Perie în finala probei de aruncarea ciocanului. Repartizată în grupa A a calificărilor, ea s-a clasat pe 6 în seria sa (66,96 m) şi pe 10 la general din cele 12 sportive care vor lupta pentru medalii. Marian Oprea nu a izbutit accederea în finala probei de triplusalt. „Struţul“ a sărit vineri în calificări cel mai bine 16,61 m. Ultimul rezultat care a permis accederea în finală a măsurat 16,81 m. Celelalte fete din delegaţia României au încheiat concursul departe de podium. Craioveanca Claudia Ştef a încheiat pe locul 27 cursa de 20 de kilometri marş, Nicoleta Grasu s-a clasat pe opt în finala la disc, iar Cristina Casandra (3.000 m obstacole), Andreea Ogrăzeanu (100 m) şi Esthera Petre (săritura în înălţime) nu s-au calificat în finală. Federaţia Română de Atletism fixase pentru cei opt români ca obiectiv ocuparea a trei locuri 4-6.