Guvernul intenţionează să modifice Legii nr.263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice prin amânarea până în 2014 a unor majorări ce ar trebui acordate persoanelor pensionate de la 1 ianuarie 2011, dar şi a celor care au desfăşurat activităţi în condiţii deosebite de muncă după aprilie 2001.
Intenţia Executivului este prevăzută în expunerea de motive pentru Strategia Fiscal Bugetară pe perioada 2012-2014, care a fost aprobată în şedinţa de ieri.
Astfel, va fi amânată acordarea majorării punctajelor lunare cu 25% pentru persoanele care au desfăşurat activităţi în condiţii deosebite de muncă după data de 1.04.2001, dar şi aplicarea unui indice de corecţie la punctajul mediu anual pentru persoanele înscrise la pensie începând cu data de 1 ianuarie 2011.
Majorarea unor categorii de pensii, amânată până în 2014
ȘTIRI VIDEO GdS
Ultimele stiri
Toate
- Toate
- Administratie
- Admitere
- Advertoriale
- Afaceri de succes
- Agricultura
- Auto
- Autostrada Olteniei
- Bacalaureat
- Bancuri
- Bani & Afaceri
- Bani Europeni
- Baschet
- Black Friday
- Casa si gradina
- Cultura
- Diete si fitness
- Dolj
- Educatie
- Europa
- Eveniment
- Featured
- Finante
- Fotbal
- Gadgets
- Gaming
- Gazeta mea
- Gorj
- Handbal
- Horoscop
- Imobiliare
- International
- Interviu
- Investigatii
- IT&C
- Local
- Magazin
- Mama si copilul
- Medicina
- Mehedinţi
- Mobile
- National
- Olt
- Oltenia Business
- Opinii
- Politica
- Publireportaj
- Razboi Ucraina
- Retete culinare
- Sanatate
- Sport
- Stiri mondene
- Tehnologie
- Tenis
- Vacante si calatorii
- Vâlcea
- Viata sanatoasa
- Volei

