Comisia Europeană va acorda o prelungire de doi ani pentru construcţia podului Calafat-Vidin, peste Dunăre, a anunţat Ministerul bulgar al Transporturilor, potrivit NewsIn care citează Sofia News Agency.
Proiectul este finanţat prin programul de fonduri preaderare ISPA şi ar fi trebuit finalizat încă din octombrie 2010, dar a fost amânat din cauza dificultăţilor tehnice.
Autorităţile bulgare au anunţat că vor primi în următoarele săptămâni aprobarea oficială din partea Comisiei Europene pentru prelungirea termenului cu doi ani, până în octombrie 2012.
Potrivit informaţiilor oficiale, 63% din lucrările de construcţie la pod, care va facilita traficul din Europa Centrală către Grecia, prin România şi Bulgaria, ar fi finalizate.
CE va acorda o prelungire de doi ani pentru construcţia podului Calafat – Vidin
ȘTIRI VIDEO GdS
Ultimele stiri
Toate
- Toate
- Administratie
- Admitere
- Advertoriale
- Afaceri de succes
- Agricultura
- Auto
- Autostrada Olteniei
- Bacalaureat
- Bancuri
- Bani & Afaceri
- Bani Europeni
- Baschet
- Black Friday
- Casa si gradina
- Cultura
- Diete si fitness
- Dolj
- Educatie
- Europa
- Eveniment
- Featured
- Finante
- Fotbal
- Gadgets
- Gaming
- Gazeta mea
- Gorj
- Handbal
- Horoscop
- Imobiliare
- International
- Interviu
- Investigatii
- IT&C
- Local
- Magazin
- Mama si copilul
- Medicina
- Mehedinţi
- Mobile
- National
- Olt
- Oltenia Business
- Opinii
- Politica
- Publireportaj
- Razboi Ucraina
- Retete culinare
- Sanatate
- Sport
- Stiri mondene
- Tehnologie
- Tenis
- Vacante si calatorii
- Vâlcea
- Viata sanatoasa
- Volei

