Știri de ultima orăActualitateDumitru Prunariu va fi decorat de Dmitri Medvedev la aniversarea a 50 de ani de la primul zbor al omului în spaţiu

Dumitru Prunariu va fi decorat de Dmitri Medvedev la aniversarea a 50 de ani de la primul zbor al omului în spaţiu

Preşedintele rus Dmitri Medvedev îi va decora mâine pe cosmonauţii care au contribuit la explorarea spaţiului cosmic, printre aceştia numărându-se şi românul Dumitru Prunariu, informează Agerpres, citand serviciul de presaă al Kremlinului. Ceremonia are loc în contextul marcării a 50 de ani de la primul zbor al omului în spaţiu, realizat pe 12 aprilie 1961 de Iuri Gagarin, care rămâne un erou naţional şii un simbol al dominaţiei sovietice în cucerirea spaţiului. Evenimentul va fi sărbătorit cu mare pompă la Moscova şi în alte oraşe ale Rusiei prin expoziţii, conferinţe şi concerte, toate încununate cu un foc de artificii organizat mâine seară.

Dumitru Prunariu este singurul român care a ajuns în spaţiul cosmic. El a efectuat zborul în perioada 14 – 22 mai 1981, la bordul navei cosmice "Soiuz 40" şi al laboratorului spaţial "Saliut-6". Cosmonautul român a realizat mai multe experimente ştiinţifice din domeniul astrofizicii, al studiului radiaţiilor cosmice, al medicinei, biologiei şi psihologiei, dar şi al tehnologiilor spaţiale. Prunariu este preşedintele Comitetului ONU pentru Utilizarea Paşnică a Spaţiului Extraatmosferic, dar deţine şi funcţia de preşedinte în exerciţiu al Filialei Europene a Asociaţiei Exploratorilor Spaţiului Cosmic.

ȘTIRI VIDEO GdS

ȘTIRI GdS