Înaltul reprezentant UE pentru Afaceri Externe, Catherine Ashton, i-a cerut azi preşedintelui Hosni Mubarak din Egipt să înceapă "imediat" un dialog cu opoziţia, pentru a permite realizarea de reforme reale şi pentru a răspunde aşteptărilor manifestanţilor, informează mediafax.ro.
Autorităţile trebuie să înceapă "un dialog serios cu partidele de opoziţie şi acesta urmează să aibă loc imediat", a declarat Ashton, înainte de o reuniune a miniştrilor europeni ai Afacerilor Externe de la Bruxelles.
"Trebuie răspuns în mod urgent" la aspiraţiile manifestanţilor de a avea mai multă democraţie, "prin iniţiative concrete şi reale", a adăugat reprezentantul UE.
De asemenea, Ashton le-a cerut forţelor de poliţie egiptene "să dea dovadă de reţinere" faţă de protestatari şi a cerut din nou eliberarea "tuturor manifestanţilor paşnici".
Revolta care a avut loc în Egipt pentru a-l înlătura de la putere pe preşedintele Hosni Mubarak s-a soldat în prezent cu cel puţin 125 de morţi şi mii de răniţi.
UE îi cere lui Mubarak să înceapă imediat un dialog cu opoziţia
ȘTIRI VIDEO GdS
Ultimele stiri
Toate
- Toate
- Administratie
- Admitere
- Advertoriale
- Afaceri de succes
- Agricultura
- Auto
- Autostrada Olteniei
- Bacalaureat
- Bancuri
- Bani & Afaceri
- Bani Europeni
- Baschet
- Black Friday
- Casa si gradina
- Cultura
- Diete si fitness
- Dolj
- Educatie
- Europa
- Eveniment
- Featured
- Finante
- Fotbal
- Gadgets
- Gaming
- Gazeta mea
- Gorj
- Handbal
- Horoscop
- Imobiliare
- International
- Interviu
- Investigatii
- IT&C
- Local
- Magazin
- Mama si copilul
- Medicina
- Mehedinţi
- Mobile
- National
- Olt
- Oltenia Business
- Opinii
- Politica
- Publireportaj
- Razboi Ucraina
- Retete culinare
- Sanatate
- Sport
- Stiri mondene
- Tehnologie
- Tenis
- Vacante si calatorii
- Vâlcea
- Viata sanatoasa
- Volei

