Nu mai este mult şi va trebui să vă conduceţi copilul în prima lui zi la grădiniţă. Zeci de întrebări vă trec prin minte, care mai de care mai îngrijorătoare, dar ştiţi că altă soluţie nu există şi atunci încercaţi să vă puneţi ordine în gânduri, să vă autoeducaţi.
Ideea de bază în zilele care vă despart de începerea grădiniţei este să creaţi siguranţă. Aşa sună sfatul specialiştilor, care vă oferă câteva soluţii pentru a face mai acceptabilă situaţia şi de o parte, şi de alta.
Explicaţia este cât se poate de simplă: cu cât copilul va fi mai bine pregătit, cu cât va avea mai puţine nelinişti în ziua cea mare, când se va desprinde de mamă şi va descoperi o lume nouă, în care nu se va simţi pierdut şi abandonat.
Ar trebui să vă pregătiţi atât dumneavoastră, cât şi cel mic pentru marele eveniment. Începeţi prin a-i vorbi şi explica, pe un ton calm, că va veni o zi în care va trebui să meargă şi el la serviciul lui, aşa cum veţi face şi dumneavoastră, ca toţi oamenii mari.
De asemenea, ocupaţi-vă de propria dumneavoastră anxietate, pe care copilul o percepe foarte bine. Dacă ea contrazice un discurs liniştitor, copilul îşi spune că îi ascundeţi lucruri grave şi îi va fi frică.
Obişnuiţi-vă şi dumneavoastră cu ideea că micuţul are nevoie de un mediu, ca acela pe care-l oferă grădiniţa, unde va descoperi lucruri interesante.
Un prim obstacol
Încă din prima dimineaţă, trebuie să treziţi copilul destul de devreme, ca să nu fiţi nevoită să-l grăbiţi şi să-i creaţi disconfort. Şi, chiar dacă se mişcă încet, încercaţi să nu vă enervaţi. Lăsaţi-l să ia micul dejun în linişte. Pregătiţi-i între timp haine şi încălţări uşor de pus şi de dat jos, care să nu-i creeze dificultăţi la grădiniţă.
Nu uitaţi ca înainte de a pleca de acasă să-i puneţi în buzunar o batistă pe care aţi pulverizat puţin parfum de-al dumneavoastră, pentru a vă simţi mereu aproape, dar şi un lucruşor care să-i amintească de casă şi pe care-l va putea strânge la piept fără ştirea nimănui.
De asemenea, nu uitaţi ca în săculeţul pe care are scris numele lui să-i puneţi câteva haine de schimb, căci în valul emoţiilor se pot întâmpla accidente, dar şi jucăria preferată, care să-i permită să se consoleze sau să adoarmă liniştit în timpul siestei.
Specialiştii vă cer să fiţi foarte atenţi atunci când vă luaţi la revedere de la copil, în prima zi de grădiniţă. Nu trebuie, în primul rând, să lăsaţi copilul acolo în grabă, evitându-i supărarea, nici să plecaţi atunci când se uită în altă parte, nici să-i spuneţi de zece ori adio şi să vă întoarceţi de unsprezece ori înapoi. Un sărut tandru, un aer liniştit şi convingător, un cuvânt spus educatoarei, un ultim semn cu mână zâmbind, apoi plecaţi.
Cu mult calm, cu răbdare şi multă dragoste, micuţul se va obişnui şi va iubi zilele în care va trebui să meargă la grădiniţă.