Consiliul Ştiinţific al Autorităţii Naţionale Sanitar Veterinare (ANSVSA) a decis că ouăle comercializate în România, indiferent de sistemul în care sunt crescute găinile, îndeplinesc toate condiţiile de siguranţă şi nu prezintă nici un pericol pentru sănătatea oamenilor, a anunţat instituţia.
Decizia a fost luată în cadrul Consiliului Ştiinţific al ANSVSA, întrunit în data de 1 martie, din care face parte şi profesorul universitar dr.Gheorghe Mencinicopschi.
Potrivit ANSVSA, concluzia, adoptată prin votul unanim, s-a bazat pe inexistenţa unor dovezi ştiinţifice care să demonstreze prezenţa hormonilor stresului în ouă sau a faptului că ouăle provenite de la găini crescute în cuşti sunt „toxice”.