17.3 C
marți, 30 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportCinci titluri balcanice la orientare

Cinci titluri balcanice la orientare

Sportivii de la CS Universi-tatea Craiova s-au întors încărcaţi de medalii de la Campionatul Balcanic de orientare, desfăşurat recent în Serbia, mai precis în zonele Grza şi Samanjac, din apropierea oraşului Paracin. Craiovenii, pregătiţi de Emilian Minoiu, au obţinut cinci medalii de aur şi trei de argint. Andra Anghel a reuşit să obţină trei titluri balcanice, la juniori, în probele de medie distanţă, lungă distanţă şi ştafetă, şi a mai luat şi un argint la sprit. Celelalte titluri balcanice au fost obţinute de seniorii Veronica Minoiu şi Ionuţ Zincă, ambii la sprint. Veronica Minoiu s-a clasat pe locul doi cu ştafeta României. Tot argint au obţinut şi componenţii echipei masculine de ştafetă (seniori) – Paul Brăbiescu, Ovidiu Mutiu şi Ionuţ Zincă. În paralel cu Balcaniada, în acelaşi loc s-a desfăşurat competiţia internaţională „Paracin Open 2009“, la care Emi Minoiu, fiul soţilor Emilian şi Veronica Minoiu, a câştigat medalia de aur la categoria de vârstă 12 ani.