13.9 C
marți, 30 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportChelsea a obţinut Cupa Angliei

Chelsea a obţinut Cupa Angliei

Chelsea Londra a învins pe Everton, cu 2-1, în finala Cupei Angliei, care s-a disputat în weekend pe stadionul „Wembley“. „Albaştrii“ au câştigat astfel primul lor trofeu în acest sezon. Gruparea din Liverpool a deschis scorul în primul minut al partidei, prin atacantul francez Louis Saha, iar pentru londonezi a egalat internaţionalul ivorian Didier Drogba (‘21). Mijlocaşul Frank Lampard a marcat golul victoriei „albaştrilor“ în minutul 72.
Graţie acestei victorii, Chelsea a câştigat Cupa Angliei pentru a cincea oară în istoria clubului şi al doilea astfel de trofeu în ultimii doi ani. Să remarcăm că meciul dintre Chelsea şi Everton a consemnat cea de-a 128-a finală a celei mai vechi competiţii fotbalistice din lume şi, totodată, a reprezentat ultima partidă a lui Guus Hiddink pe banca tehnică a grupării londoneze. Tehnicianul olandez, numit interimar după demisia brazilianului Luiz Felipe Scolari, se va întoarce începând din iunie la cârma reprezentativei Rusiei. Să notăm şi faptul că Ashley Cole a devenit singurul jucător din lume care a câştigat de cinci ori Cupa Angliei.