Știri de ultima orăLocalA înşelat mai multe firme

A înşelat mai multe firme

Marian Ciobotea, de 40 de ani, din comuna Mărăcineni, judeţul Argeş, s-a prezentat pe parcursul anului 2008, cu altă identitate, la mai multe societăţi vâlcene, spunând că e inspector de la Fisc ori de la Oficiul Judeţean pentru Protecţia Consumatorului şi că vine în control. După mai multe telefoane pe care le dădea în prezenţa reprezentanţilor firmelor, lăsând să se înţeleagă că vorbeşte cu şefii, îi intimida pe aceştia şi le câştiga încrederea. Argeşeanul solicita apoi diferite bunuri şi promitea că le plăteşte. După ce se vedea cu produsele în maşină, pleca fără să dea nici un leu.
În urma unor sesizări depuse la poliţie de reprezentanţii societăţilor înşelate şi a cercetărilor efectuate, poliţiştii din cadrul Serviciului de Investigare a Fraudelor i-au întocmit lui Marian Ciobotea dosar penal, pe care l-au înaintat instanţei de judecată luna trecută. „Argeşeanul e cercetat sub aspectul săvârşirii infracţiunilor de înşelăciune şi uzurpare de calităţi oficiale, prejudiciul creat fiind de 2.636,43 lei. Bărbatul este cunoscut cu antecedente penale şi a mai fost condamnat în mai multe rânduri pentru înşelăciune, abuz de încredere, trafic de influenţă şi lovire. Prejudiciul a fost recuperat în totalitate“, a spus subinspectoarea Diana Smărăndoiu, purtătoarea de cuvânt a Inspectoratului de Poliţie al Judeţului (IPJ) Vâlcea.
Iulică Popescu, purtătorul de cuvânt al Direcţiei Generale a Finanţelor Publice (DGFP) Vâlcea, a spus că, în urma celor întâmplate, s-a luat decizia atenţionării contribuabililor. „Pentru a evita astfel de evenimente, contribuabilii trebuie să ştie că, în cazul unei inspecţii fiscale generale sau parţiale, potrivit art. 101 din Codul de Procedură Fiscală, ei sunt înştiinţaţi în scris, cu 15 zile înainte, prin transmiterea unui aviz ce cuprinde: temeiul juridic, data începerii acţiunii, obligaţiile fiscale şi perioada în care are loc controlul“, a precizat Iulică Popescu.
Reprezentanţii DGFP susţin totodată că nu este necesară comunicarea avizului de inspecţie fiscală în cazul controalelor inopinate şi încrucişate, ca urmare a unei dispoziţii de reverificare, a soluţionării unor cereri ale contribuabililor şi acţiunilor legale îndeplinite la cererea unor autorităţi.

ȘTIRI VIDEO GdS

ȘTIRI GdS

1 COMENTARIU