Știri de ultima orăActualitateUn bătrân a murit pe treptele secţiei de votare

Un bătrân a murit pe treptele secţiei de votare

Un bătrân de 77 de ani din localitatea buzoiană Şarânga a murit astăzi pe treptele secţiei de votare, înainte să apuce să-şi exprime opţiunea electorală, informează NewsIn.
Deşi a ajuns în cel mai scurt timp de la solicitare, medicii de la ambulanţă nu au mai avut ce să-i facă bătrânului, putând doar să constate decesul.
Vecinii ştiau că, de ceva vreme, Ion Zaplaic nu se simţea prea bine. Ei spun că bărbatul suferise un infarct şi că, de un an, era imobilizat într-un scaun cu rotile. În această după-amiază, când a ajuns în faţa comisiei, unul dintre membrii secţiei l-a întrebat de ce nu a solicitat urna mobilă, dată fiind situaţia în care se afla. “Ne-a spus că a ţinut el să vină cu familia la votare, că era un obicei al familiei”, a declarat Doina Popa, membru al comisiei din secţia de votare Şarânga.
După ce a schimbat câteva cuvinte cu cei din secţia de vot, bătrânului i s-a făcut rău. Rudele sale l-au scos afară, iar bătrânul a murit pe treptele secţiei de votare.
Familia bătrânului spune că este posibil ca, din cauza emoţiilor prea mari, inima bărbatului să fi încetat să mai bată. “Nu ştiu ce a avut de a murit, însă vă spun că a aşteptat foarte mult ziua alegerilor. De patru săptămâni îmi tot spunea că abia aşteaptă să vină cu noi la votare, ca în tinereţile lui”, a spus Vasile Zaplaic, fiul victimei.
Tot în această după-amiază, unui bătrân de 70 de ani din localitatea Cârligu Mare i s-a făcut rău în timp ce se pregătea să voteze. Acesta a suferit un atac vascular cerebral şi a fost transportat de urgenţă la Spitalul Judeţean Buzău.

ȘTIRI VIDEO GdS

ȘTIRI GdS

1 COMENTARIU