Articolul care prevede o majorare a salariilor de bază de 75% în cazul angajaţilor ministerelor Agriculturii şi Economiei care lucrează cu fonduri europene a fost abrogat cu mare discreţie de Guvern în şedinţa de săptămâna trecută, printr-o ordonanţă de urgenţă.
Articolul abogat prevede că "personalul din aparatul propriu al Ministerului Agriculturii şi Dezvoltării Rurale, precum şi personalul din Direcţia generală de programare bugetară, Direcţia generală de sinteză a politicilor bugetare, Direcţia generală de metodologie contabilă instituţii publice şi Direcţia generală trezorerie şi contabilitate publică din cadrul Ministerului Economiei şi Finanţelor beneficiază de o majorare a salariilor de bază de 75%".
Ministrul Economiei şi Finanţelor, Varujan Vosganian, declara astăzi că suma pe care Executivul trebuie să o plătească pentru drepturi salariale neachitate unor categorii bugetare, între 2000 – 2005, depăşeşte 2 miliarde lei, precizând că reintroducerea unor sporuri va afecta echilibrul bugetar.
"Unele sporuri care au fost anulate sunt pe cale de a fi reintroduse, ceea ce va afecta echilibrul bugetar", a afirmat Vosganian.
El a criticat creşterea, pe care a caracterizat-o excesivă, a sporurilor pentru persoanele din ministere care lucrează cu fonduri europene.
"Toate ministerele lucrează cu fonduri europene. Dacă am fi acceptat creşterea cu 75% a salariilor pentru personalul ministerului Agriculturii, am fi creat discriminare în raport cu alte ministere. De accea, am anulat ordonanţa de urgenţă care prevedea această creştere", a spus ministrul Economiei şi Finanţelor.
Ministrul a spus că Executivul vrea o nouă lege a salarizării în care să fie cuprinse toate sporurile salariale.
"Vrem să introducem toate sporurile în salarii, date fiind politicile actuale din România, care fac dificilă o asemenea legislaţie", a menţionat Varujan Vosganian.
El afirma, la începutul acestui an, că salariile bugetarilor trebuie să crească într-un ritm cu o singură cifră în 2008, pentru a păstra echilibrul macroeconomic.