Ministerul Economiei şi Finanţelor (MEF) trebuie să găsească soluţii pentru reducerea accizei la motorina utilizată în agricultură, urmând să prezinte un proiect în acest sens, cel mai probabil, în două săptămâni, a anunţat azi ministrul agriculturii, Dacian Cioloş.
"Nu ţine de dorinţa Ministerului Finanţelor dacă reduce sau nu acciza pentru motorina utilizată în agricultură, deoarece există o notă aprobată în acest sens în şedinţa de Guvern. Depind de Finanţe doar soluţiile pe care le va identifica pentru reducerea accizei şi sperăm ca în cel mult două săptămâni să prezinte un proiect în Guvern", a spus Cioloş.
Ministerul Agriculturii şi Dezvoltării Rurale (MADR) acordă deja o subvenţie de un leu pentru litru de motorină utilizată în agricultură, valoarea sprijinului financiar neputând să se modifice deoarece a fost deja notificată Comisiei Europene (CE).
Vosganian, presat de Cioloş să găsească soluţii pentru reducerea accizei la motorină
ȘTIRI VIDEO GdS
Ultimele stiri
Toate
- Toate
- Administratie
- Admitere
- Advertoriale
- Afaceri de succes
- Agricultura
- Auto
- Autostrada Olteniei
- Bacalaureat
- Bancuri
- Bani & Afaceri
- Bani Europeni
- Baschet
- Black Friday
- Casa si gradina
- Cultura
- Diete si fitness
- Dolj
- Educatie
- Europa
- Eveniment
- Featured
- Finante
- Fotbal
- Gadgets
- Gaming
- Gazeta mea
- Gorj
- Handbal
- Horoscop
- Imobiliare
- International
- Interviu
- Investigatii
- IT&C
- Local
- Magazin
- Mama si copilul
- Medicina
- Mehedinţi
- Mobile
- National
- Olt
- Oltenia Business
- Opinii
- Politica
- Publireportaj
- Razboi Ucraina
- Retete culinare
- Sanatate
- Sport
- Stiri mondene
- Tehnologie
- Tenis
- Vacante si calatorii
- Vâlcea
- Viata sanatoasa
- Volei

