Autorităţile de la Ottawa au reţinut o navă care aparţinea unei organizaţii pentru protecţia animalelor la circa 20 de kilometri distanţă de apele teritoriale canadiene. Aceste măsuri au fost luate sub motiv că echipajul vasului "Farley Mowat" constituia un pericol pentru ambarcaţiunile care participau la vânătoarea de foci.
Căpitanul navei care aparţine de "Sea Shepherd Conservation Society" şi secundul acesteia au fost arestaţi. Aceasta este numai una dintre organizaţiile care îşi propun să determine autorităţile să interzică uciderea focilor. Pentru a sensibiliza opinia publică, activiştii ecologişti au publicat numeroase materiale video care suprind scene de o mare cruzime.
Blănurile şi pieile de focă sunt foarte apreciate, la fel ca şi uleiul obţinut din carnea de focă. Guvernul canadian, care a fixat cota maximă anuală de vânătoare la 275.000 de foci pe an, susţine că animalele sacrificate reprezintă numai cinci la sută din numărul total. În plus, afirmă oficialii de la Ottawa, vânarea focilor constituie singura sursă de prosperitate economică pentru o bună parte din canadieni şi, mai mult, ajută la salvarea unor specii de peşti.

