Jucătoarea română de tenis Simona Halep, de 23 de ani, locul 3 WTA, a învins-o în trei seturi, scor 6-3, 5-7, 6-4 în urmă cu câteva minute pe jucătoarea germană Angelique Kerber, de 27 de ani, locul 23 WTA, în optimile de finală ale turneului de la Toronto.
Kerber s-a calificat în optimile de la Toronto după ce a trecut de Monica Puig, din Puerto Rico, jucătoare venită din calificări, cu scorul de 6-2, 6-3. Meciul a durat o oră și 23 de minute.
Simona Halep a trecut de Jelena Jankovici, locul 23 WTA, într-un meci din turul II de la Toronto.
Simona Halep și Angelique Kerber s-au mai întâlnit de două ori până acum, de fiecare dată victoria revenind jucătoarei noastre. În 2009, la Saint Raphael, Halep a trecut în trei seturi de Kerber, scor 5-7, 6-2, 7-5, iar în 2014 a depășit-o în două seturi la Doha, scor 6-2, 6-3, chiar în finala turneului.