10.3 C
Știri de ultima orăSportOlteanul Vlad Tănase a încheiat cu bine cursa de 222 de kilometri în jurul lacului Balaton

Vlad Tănase a încheiat cu bine cursa de 222 de kilometri din Ungaria (foto: arhivă)

Alergătorul Vlad Tănase, născut în Slatina, a încheiat cu bine cursa de 222 de kilometri din cadrul UltraBalaton, competiție desfășurată weekend-ul trecut în Ungaria, în jurul lacului Balaton. Sportivul de 30 de ani a alergat fără pauză și a parcurs uriașa distanță în 30 de ore, 48 de minute și 52 de secunde, clasându-se pe locul 42.
La start s-au aflat 189 de persoane și doar 75 au terminat cursa. Trebuie menționat că sportivii trebuia să încheie concursul sub 32 de ore pentru a nu fi descalificați. „A fost mai mult decât o competiție, mai mult decât o simpla cursă, ci o cursă de supraviețuire, o cursă inumană, cu peste 50 la sută rată de eșec. A fost o experiență de viata pe care ma trec fiori și-acum când îmi amintesc. „Surpriza” organizatorilor au fost doi kilometri în plus, față de cei 220 de care știam inițial. Sunt doar doi kilometri, dar la o asemenea distanță, credeți-mă, înseamnă diferență dintre succes și eșec. Încă nu îmi vine să cred ce am realizat. Mi-am promis câte o bere pentru fiecare maraton terminat, așa că am ceva treabă”, au fost primele cuvinte ale lui Vlad Tănase după primul său ultramaraton de 222 de kilometri.

Alți patru atleți români au trecut linia de sosire la UltraBalaton: Florin Sebastian Ioniță (28:57,40), Dragoș Rouă (31:28,36), Attila Csomortani (31:30,51) și Andras Szell (32:31,33).
Un amplu interviu cu alergătorul oltean veți citi zilele următoare în Gazeta de Sud.