22.8 C
joi, 2 mai, 2024
Știri de ultima orăSportStroescu, cel mai tare din parcare

Stroescu, cel mai tare din parcare

Momente penibile la Piteşti la finalul partidei pe care baschetbaliştii de la Energia Rovinari a pierdut-o în faţa lui BCMU Piteşti, scor 75-83, joc din cadrul etapei a 20-a a Diviziei A. Nervos că galeria gorjenilor a scandat în minutele de final „Afară, afară cu Stroe din sală“, Radu Stroescu, jucător şi antrenor secund la Energia, a încercat să-i aplice o corecţie liderului galeriei, Radu Popovic, înjurând şi alţi suporteri gorjeni în parcarea Sălii Sporturilor din Trivale. A fost nevoie de intervenţia forţelor de ordine pentru a calma spiritele. Tehnicianul Slobodan Nikolic şi-a cerut scuze susţinătorilor în numele elevului său. Stroescu nu a evoluat nici un minut în disputa de la Piteşti, cum de altfel nu a făcut-o nici la jocul precedent de la Târgu Jiu cu Steaua, antrenorul Nikolic preferând să improvizeze cu Troupe sau Darby pe postul de coordonator.
Considerând că au fost defavorizaţi de arbitraj la Piteşti, cei de la Energia Rovinari au depus ieri un memoriu la Federaţia Română de Baschet, acuzând lipsa de imparţialitate a doi dintre arbitrii întâlnirii, Doru Vinaşi şi Ciprian Ciocan. Dacă Marius Vlaicu, preşedintele secţiei de baschet a clubului Energia, a pus eşecul de la Piteşti pe seama arbitrajului, Nikolic recunoaşte pentru Curierul Zilei din Piteşti că gazdele au meritat victoria. Sârbul crede că echipa sa păstrează şanse de play-off, deşi ocupă în prezent locul 11, la două victorii de locul opt.