22.5 C
miercuri, 5 iunie, 2024
Știri de ultima orăSportConstantina Diţă, abandon la Londra

Constantina Diţă, abandon la Londra

Atleta Constantina Diţă, campioană olimpică la Beijing, a abandonat, ieri, la maratonul de la Londra, cursă câştigată de sportiva germană Irina Mikitenko. Constantina Diţă s-a retras din competiţie după ce a parcurs jumătate din traseu, din cauza unor dificultăţi de respiraţie. Mikitenko, în vârstă de 36 de ani, a terminat cursa în două ore, 22 de minute şi 11 secunde, impunându-se la Londra pentru a doua oară consecutiv. Pe poziţia secundă s-a clasat Mara Yamauchi (Marea Britanie, 2:23:12), iar a treia a terminat Lilia Şobukova (Rusia, 2:24:24). La masculin, primul care a trecut linia de sosire a fost kenyanul Sammy Wanjiru (2:05:10), campionul olimpic en-titre. Podiumul cursei a fost completat de etiopianul Tsegaye Kebede (2:05:20) şi marocanul Jaouad Gharib (2.05.27).

Într-un alt maraton, cel de la Hamburg, desfăşurat tot ieri, s-au impus etiopianul Solomon Tside şi iberica Alessandra Aguilar. Tside a fost cronometrat cu timpul 2h:11,47 secunde şi i-a devansat pe Charles Ngolepus (Kenya – 2h:13,25) şi pe Jose Telles des Souza (Brazilia- 2h:14,46). Alessandra Aguilar, cronometrată cu timpul 2h:29,01, a fost urmată în clasament de Tigist Abdi Sheni (Etiopia – 2h:34,01) şi de Ulrike Maisch (Germania – 2h:34,28).