FCM Bacău:
Manea – Enea, Vajou, Spiridon, Dobârceanu (’75, Huiban) – Dediu, Raimy (’81, Botezatu), Taban, Doboş – Darie (’59, Boghian), Banu. Antrenor: Cristi Popovici.
Pandurii: Mingote – Popete, Rusu, Chibulcutean, Cardoso – Ghindeanu, Fl. Stângă, Păcurar, I. Iordache (’70, Nalaţi) – Tilincă (’57, Raskovic), A. Piţurcă. Antrenor: Sorin Cîrţu.
Au arbitrat: M. Bocăneală – S. Gheorghe, M. Artene.

Cu cinci modificări în primul unsprezece faţă de jocul cu Rapid, Pandurii Târgu Jiu a dominat debutul meciului de la Bacău şi putea deschide scorul în două rânduri. Păcurar nu l-a putut învinge însă pe Manea, din careu (‘8), iar Piţurcă a şutat peste poartă din 16 metri, zece minute mai târziu. Sosirea galeriei PanDurii în stadion nu i-a motivat pe elevii lui Sorin Cîrţu, care s-au lăsat dominaţi de echipa gazdă, ultima clasată din Seria I a ligii secunde. Dobârceanu i-a dat ceva emoţii lui Mingote după o acţiune personală, dar portughezul a reţinut cu siguranţă balonul (’31). Şi Taban a şutat periculos în finalul primei reprize, însă pe centrul porţii.
Moldovenii au condus ostilităţile şi în primele minute ale actului secund, dar fără să ameninţe poarta gorjenilor. Cîrţu a forţat desprinderea prin introducerea atacantului Raskovic, însă marile şanse de gol au stat în vârful bocancului lui Păcurar, jucător care nu a găsit însă ţinţa din lovituri libere (’71, ’76). Totuşi, inspiraţia tehnicianului oltean avea să fie decisivă. Sârbul a reuşit în minutul 79 primul său gol pentru gruparea gorjeană, profitând de pasul greşit la ofsaid al apărării băcăuane. Ghindeanu putea mări chiar diferenţa, dar a nimerit bara (’86). Calificarea pandurilor în optimi a fost însă asigurată de portarul Mingote, care a avut două intervenţii excelente la Doboş şi Taban, în ultimele minute de joc.
Jucătorii echipei Pandurii care nu au făcut deplasarea la Bacău au susţinut ieri un amical cu liderul campionatului judeţean de fotbal Gorj, Ralbex Turcineşti, impunându-se cu scorul de 2-1, prin golurile marcate de Orac şi Oancea. Secundul Florin Bejinaru i-a trimis în teren pe Bălăeţ – Mândrean, Rus, Astorga, Diaconu – Orac, Alnoudji, Vancea, Rada – Vulpe, Mohora. Vancea a evoluat doar 40 de minute, fiind înlocuit cu Oancea, fotbalist legitimat la Turcineşti, deoarece Pandurii nu a avut nici o rezervă, acesta marcând golul victoriei.

Cupa României, şaisprezecimi
Rezultate: Universitatea Cluj – CFR Cluj 3-3 (13-14, după penaltiuri), Tricolorul Breaza – Oţelul Galaţi 1-2, CSM Ploieşti – Universitatea Craiova 1-3, FC Botoşani – Gloria Buzău 0-0 (4-3, după penaltiuri), CSM Vâlcea – CS Otopeni 0-1, FCM Târgu Mureş – Dinamo 1-2, Sportul Studenţesc – Steaua 2-0, CFR Cluj II – FC Timişoara 0-1, Minerul Lupeni – Unirea Urziceni 0-4, Internaţional Piteşti – FC Argeş 2-1, Dunărea Galaţi – Gaz Metan Mediaş 0-0 (4-2 după penaltiuri), Farul Constanţa – FC Braşov 0-1, CFR Timişoara – Gloria Bistriţa 1-4, FCM Bacău – Pandurii 0-1. Astăzi: Petrolul Ploieşti – Rapid (ora 20.30). Partida FC Vaslui – Poli Iaşi se va disputa pe 29 octombrie.