
Procurorul Marius Vlădoianu, din cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul Dolj, a fost arestat preventiv. Magistraţii de la Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie (ÎCCJ) au dispus ieri arestarea preventivă a acestuia pentru 30 de zile, începând cu data de 5 iunie 2015 până la data de 4 iulie 2015, inclusiv. Procurorul doljean a fost reţinut joi de Direcția Națională Anticorupție (DNA), pentru fapte de corupție, respectiv pentru comiterea infracţiunilor de trafic de influenţă şi şantaj.
În același dosar s-a dispus efectuarea urmăririi penale faţă de Ionel Tudosan, procuror la Direcția de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism (DIICOT) – Structura Centrală cu privire la infracţiunea de complicitate la şantaj.
Cei doi sunt acuzați de șantajarea unor oameni de afaceri sirieni, iar Vlădoianu că ar fi cerut șpăgi pentru a interveni pe lângă judecătorii doljeni.