Acasă Sport Fotbal Liga Campionilor | Arsenal a eliminat-o pe Porto la loviturile de departajare

Liga Campionilor | Arsenal a eliminat-o pe Porto la loviturile de departajare

Arsenal s-a calificat în sferturile de finală ale Ligii Campionilor după ce a învins-o pe FC Porto la loviturile de departajare, marţi seară, pe „Emirates Stadium“ din Londra. În manşa tur din optimi, portughezii câştigaseră cu 1-0. În manşa secundă, „tunarii“ au avut 1-0 atât după cele 90 de minute regulamentare, cât şi după prelungiri. Marcator pe „Emirates“ a fost belgianul Leandro Trossard (’41). Astfel, departajarea s-a făcut la loviturile de la 11 metri, unde Arsenal s-a impus cu 4-2, erou fiind portarul David Raya, care a apărat şuturile lui Wendell şi Galeno.

Arsenal: Raya – White, Saliba, Gabriel, Kiwior (‘106, Zinchenko) – Odegaard, Rice, Jorginho (’83, Jesus) – Saka, Havertz, Trossard (‘106, Nketiah). Antrenor: M. Arteta.

FC Porto: Diogo Costa – Joao Mario (’85, Jorge Sánchez), Pepe, Otávio, Wendell – Nico Gonzalez (‘101, Stephen Eustaquio), Varela (’90, Grujic) – Pepê – Francisco Conceicao (‘101, Goncalo Borges), Galeno – Evanilson (’88, Taremi). Antrenor: S. Conceicao.

Pentru londonezi au înscris de punctul cu var Martin Oedegaard, Kai Havertz, Bukayo Saka şi Declan Rice. Lusitanii au transformat în gol şuturile lui Pepe Aquino şi Marko Grujic.

Pentru Arsenal este primul sfert de finală în Chempions League după sezonul 2009/2010. „Tunarii“ au pus capăt unei serii de şapte eliminări consecutive din competiţie în optimile de finală.

Mikel Arteta, în culmea fericirii

Antrenorul formaţiei Arsenal Londra, Mikel Arteta (41 ani), și staff-ul său au „explodat“ de bucurie după ce Arsenal a reușit o primă performanță în mandatul său.

„E magic! Am avut un adversar greu. Am marcat un gol superb și apoi am căutat al doilea. Nu a venit și a trebuit să ajungem la penaltiuri. Acest club nu a mai reușit calificarea în ultimii 14 ani, deci e foarte important pentru jucători. Atmosfera de azi nu am mai experimentat-o. Au fost foarte inteligenți la penaltiuri. Mereu încercăm să dăm totul. Altfel, nu mai eram lideri în Premier League. E prima oară și pentru mine când fac ceva în UEFA Champions League. E încă devreme să ne gândim unde putem ajunge în competiție. E evident că vrem mai mult. Acum așteptăm să vedem următorul adversar. Este un munte uriaș de urcat“, a declarat Mikel Arteta.

Citeşte şi: Liga Campionilor | FC Barcelona a trecut de Napoli şi s-a calificat în sferturi