Acasă Sport Fotbal Liga Campionilor | PSV Eindhoven şi Borussia Dortmund au fost egale

Liga Campionilor | PSV Eindhoven şi Borussia Dortmund au fost egale

PSV Eindhoven şi Borussia Dortmund au terminat la egalitate, scor 1-1 (0-1), marţi seară, în Olanda, în prima manşă a optimilor de finală ale Ligii Campionilor.

Oaspeţii au condus la pauză, graţie golului marcat de Donyell Malen (’24). Acesta este un fost jucător al echipei locale. A marcat cu un şut la colţul lung.
Olandezii au revenit după pauză. Au egalat dintr-un penalti, prin Luuk De Jong (’56), după o intrare a lui Hummels la Tillman.

PSV Eindhoven: Benitez – Teze, Schouten, Boscagli (’90, Obispo), Dest – Tillman, Veerman, Saibari (’83, Mauro Junior) – Bakayoko, de Jong, Lozano (’75, Pepi). Antrenor: Peter Bosz.

Borussia Dortmund: Meyer – Ryerson, Hummels, Schlotterbeck, Maatsen – Sabitzer, Can – Malen (’82, Ozcan), Reus (’62, Brandt), Sancho (’68, Wolf) – Fullkrug (’82, Moukoko). Antrenor: Edin Terzic.

PSV a ajuns la 31 de meciuri consecutive fără înfrângere pe Philips Stadion în toate competiţiile.

Manşa secundă se va juca la Dortmund, în data de 13 martie.

Citeşte şi: Liga Campionilor | Inter Milano, victorie „scurtă“ cu Atletico Madrid