Acasă Sport Fotbal / România U19 a învins Ciprul. Markovic și Mihăilă au marcat...

Fotbal / România U19 a învins Ciprul. Markovic și Mihăilă au marcat pentru tricolori

Jovan Markovic a făcut un joc bun contra Ciprului (foto: frf.ro)

După ce Andrei Ivan și Alex Cicâldău au marcat pentru naționala de tineret, sâmbătă au punctat alți doi fotbaliști cu sânge alb-albastru, Jovan Markovic și Vali Mihăilă. Fotbaliștii Universității Craiova au contribuit din plin la victoria obținută de România U19, cu 2-1, în amicalul susținut la Mogoșoara în compania echipei similare a Ciprului.

Oaspeții au deschis scorul repede, încă din minutul 11 prin Louka, însă tricolorilor le-a aparținut repriza secundă. Schimbările efectuate de selecționerul Daniel Oprescu au fost inspirate, rezervele Markovic și Mihăilă înscriind pentru victoria României.

România: Cristea – Țîrlea (′68, Rus), Screciu (′90+2, Leca), Ehmann (′90+2, Cană), Țicu (′68, Șerban) – Manolache (′53, M. Șerban), Chiriac (′90+2, Toma) – Horșia (′53, Mihăilă), G. Șerban (′39, Markovic), Petrila (′68, Duminică) – Ion (′39, Sefer). Selecționer: Daniel Oprescu.

Cipru: Constantinou – Karayianis, Shelis, Lemonaris, Sergiou – Martis, Panayiotou (′68, Chrysostomou) – Katsantonis (′81, Gerolemou), Costi (′81, Paroutis), Ioannou (′81, Raounas) – Louka. Selecționer: Neophytos Larcou.

Cel de-al doilea meci dintre cele două selecționate de juniori este programat luni, 10 septembrie, de la ora 18.00, la Buftea.

De copil i-a plăcut sportul, iar jocurile preferate sunt baschetul şi fotbalul, pe care le-a practicat cu o mică „tentă” de performanță. Este o persoană spontană care doreşte să înveţe în permanență lucruri noi.