Acasă Sport Pandurii continuă să uimească

Pandurii continuă să uimească

Ioan Hora a marcat şi împotriva ardelenilor (foto: prosport.ro)

Formaţia Pandurii Târgu Jiu a reuşit o nouă victorie frumoasă, de data aceasta în Ardeal, impunându-se ieri seară cu 2-1 pe terenul celor de la CFR Cluj, într-o partidă contând pentru etapa a 20-a din Liga I. Gorjenii au început în forţă meciul, reuşind să deschidă scorul încă din minutul 12, prin Săpunaru. Oltenii şi-au majorat avantajul după pauză, prin Ioan Hora, după un assist al lui Dan Nistor (’69, 0-2). Rezultatul final l-a stabilit Jakolis în minutul 75.

CFR Cluj: Mincă – T. Lopes, Mureşan, Larie, Camora – Nascimento, Gomelt (’74, Roşu) – Jakolis, C. Lopez, Nouvier (’46, Păun) – Beleck. Antrenor: Francisc Dican.
Pandurii: Mingote – Pleaşcă (’90+1, Şandru), Filipetto, V. Fernandes, Momcilovic – Săpunaru, Droppa – Răduţ, Nistor, Ciucur (’70, Nicoară) – Hora (’83, Trifu). Antrenor: Edi Iordănescu.

Cartonaşe galbene: Păun ’52, Larie ’76 / Hora ’58, Pleaşcă ’90.

Au arbitrat: Alexandru Tudor – Octavian Şovre, Mircea Orbuleţ; Marius Omuţ.

Observatori: Ionel Popa, Ioan Bogdan.

În partida următoare, Pandurii Târgu Jiu va evolua la Severin în compania formaţiei FC Botoşani, meciul fiind programat sâmbătă, de la ora 18.00.

De copil i-a plăcut sportul, iar jocurile preferate sunt baschetul şi fotbalul, pe care le-a practicat cu o mică „tentă” de performanță. Este o persoană spontană care doreşte să înveţe în permanență lucruri noi.