Acasă Sport Cristian Bogdan, medaliat cu bronz

Cristian Bogdan, medaliat cu bronz

Conform aşteptărilor, jucătorul de tenis de masă Cristian Bogdan, legitimat la CSS Craiova, a urcat pe podium la concursul naţional de tenis de masă Top 13 juniori III (11-13 ani), găzduit zilele trecute de Sala Sporturilor „Ion Constantinescu“ din Bănie.
Elevul lui Olimpiu Oproiu a avut parte de o concurenţă serioasă, departajarea făcându-se în ultima rundă. Cristian Bogdan a avut acelaşi număr de victorii cu alţi doi sportivi, Darius Toma şi Vlad Hurloi, ambii de la LPS Bistriţa. Reprezentantul CSS Craiova s-a impus la setaveraj, având 4-3, în comparaţie cu Toma (5-4) şi Hurloi (3-5). Dintr-o interpretare greşită a regulamentului de oficialul federaţiei, la festivitate nu a fost premiat Bogdan Cristian, ci Darius Toma. Ulterior, s-a corectat greşeala, urmând ca la cel mai apropiat concurs jucătorului de la CSS Craiova să i se înmâneze medalia, diploma şi cupa. Alt oltean, Marius Rădoi, de la CSS Slatina, a cucerit medalia de argint, cu nouă victorii şi două înfrângeri, în timp ce concursul a fost câştigat de Alexandru Ignat (LPS Bistriţa). La feminin, s-a impus Krisztina Varga (CSS Târgu Mureş). Concursul care a reunit cei mai buni 12 sportivi ai categoriei de vârstă 11-13 ani (masculin şi feminin) s-a desfăşurat în organizarea CSS Craiova, în parteneriat cu ISJ Dolj, DJST Dolj, Sala Sporturilor „Ion Constantinescu“ şi cu sprijinul unui sponsor.