Acasă Sport Tenis Sorana Cîrstea, entuziasmantă la Miami! Victorie de clasă cu Kasatkina în turul...

Sorana Cîrstea, entuziasmantă la Miami! Victorie de clasă cu Kasatkina în turul 3

Sorana Cîrstea a reușit o partidă aproape perfectă în turul al treilea al turneului „WTA 1000” de la Miami. Românca a trecut de a zecea favorită, Daria Kasatkina, scor 7-5, 6-2.

Sorana a început ezitant meciul cu Kasatkina (11 WTA), care a dus rapid scorul la 3-0, pe două servicii pierdute de româncă. Cîrstea a reintrat excelent în joc, a reușit trei break-uri și câștigat primul set înainte de tiebreak. Cu un moral mult mai bun, Sorana Cîrstea a continuat ritmul bun și în setul al doilea. Ea a evitat greșelile și a obținut din nou puncte pe serviciul adversarei, care i-au adus și victoria.

În optimile de finală ale WTA Miami, Sorana Cîrstea va întâlni câștigătoarea dintre americanca Danielle Collins (53 WTA) și rusoaica Elina Avanesyan (65 WTA).

Pentru prezența în optimi, Sorana va fi recompensată cu 101.000 de dolari și 120 de puncte în clasamentul WTA de simplu.