Acasă Sport Tenis Monica Niculescu atacă trofeul de la Doha. Românca, în sferturi la dublu

Monica Niculescu atacă trofeul de la Doha. Românca, în sferturi la dublu

Perechea româno-letonă Monica Niculescu/Jelena Ostapenko s-a calificat în sferturile de finală ale probei de dublu din cadrul turneului WTA de la Doha (Qatar), dotat cu premii totale de 565.530 dolari, după ce s-a impus cu 6-4, 6-2, marţi, în faţa cuplului japonez Shuko Aoyama/Ena Shibahara.

Niculescu şi Ostapenko au obţinut victoria în dauna favoritelor numărul trei într-o oră şi 12 minute.

Niculescu şi partenera sa şi-au asigurat un cec de 5.500 dolari şi 100 de puncte WTA la dublu.

Următoarele adversare ale cuplului Niculescu/Ostapenko vor fi învingătoarele din meciul Laura Siegemund (Germania)/Elena Vesnina (Rusia) – Victoria Azarenka (Belarus)/Elina Svitolina (Ucraina). Partida se va disputa astăzi, de la ora 16.30.

Citeşte şi: A luptat, dar a pierdut. Mihaela Buzărnescu, învinsă în primul tur de la Lyon