Acasă Sport Tenis Irina Bara, din calificări, direct pe tabloul principal la Roland Garros

Irina Bara, din calificări, direct pe tabloul principal la Roland Garros

Irina Bara a reuşit, în această după masă, să se califice pe tabloul principal de la Roland Garros. Românca a obţinut o victorie frumoasă, în două seturi, cu olandeza Hogenkamp, scor 6-2, 7-6, la capătul unui meci care a durat o oră şi 34 de minute.

Irina a început perfect primul set şi s-a distanţat rapid la 3-0. Diferenţa a fost suficientă pentru a-şi adjudeca setul, olandeza nereuşind să se apropie pe tabelă.

În actul secund, meciul s-a mai echilibrat, iar la scorul de 2-2, adversara Irinei a reuşit un break. Nu a stat foarte mult în avantaj, pentru că sportiva noastră a replicat imediat şi a restabilit egalitatea. Break-urile au continuat, dar, în cele din urmă, s-a ajuns în tiebreak. Acolo, Bara a gestionat perfect fiecare minge şi a închis meciul cu 7-4.

Hogenkamp a înregistrat cinci duble greșeli în acest joc, iar Bara una singură. Procentajul pe primul serviciu pare să fi fost „asul din mânecă” al româncei, ea având peste 78%, în timp ce adversara doar 60%.

Citeşte şi: Jucătoarele românce şi-au aflat adversarele de pe tabloul principal de la Paris