29.6 C
marți, 16 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportHandbalRomânia a trecut la pas de Kosovo în preliminariile CM 2021

România a trecut la pas de Kosovo în preliminariile CM 2021

Naţionala masculină de handbal a României a învins fără probleme Kosovo, cu scorul de 32-21 (15-7), sâmbătă, în Grupa a 3-a a preliminariilor Campionatului Mondial din 2021.

Tricolorii au avut o primă repriză foarte bună, intrând la pauză cu un avantaj de opt goluri (15-7). Diferenţa de pe tabelă a crescut şi în partea secundă, iar România s-a impus în cele din urmă la 11 goluri diferență, 32-21.

Tudor Botea, cu 7 goluri, a fost cel mai bun marcator al României. Pentru echipa antrenată de Rareş Fortuneanu au mai înscris: Mihai Asoltanei (6 goluri), Marius Mocanu (4), Demis Grigoraş (4), Javier Humet (3), Călin Căbuţ (2), Gabriel Dumitru (2), Vecel Csog (1), Gabriel Bujor (1), Roland Thalmaier (1), Cristian Fenici (1).

Reamintim că în primul joc din grupă „tricolorii” au trecut de Georgia cu scorul de 29-24.

România ocupă primul loc, cu 4 puncte, urmată de Italia, 1 punct, Kosovo, 1 punct, Georgia, 0 puncte. Prima clasată se califică în faza a doua a preliminariilor.

Duminică sunt programate ultimele două partide, Kosovo – Georgia (17:00) şi Italia – România (19:00).