Acasă Sport Fotbal Liga 2 | CSM Slatina, duș rece la Hunedoara

Liga 2 | CSM Slatina, duș rece la Hunedoara

După o serie de partide amicale reușite, CSM Slatina a fost adusă cu picioarele pe pământ chiar la primul joc oficial din 2024. Astfel, trupa lui Daniel Oprescu a pierdut sâmbătă, cu scor de neprezentare, 0-3, la Hunedoara, în fața Corvinului. Golurile de pe stadionul „Michael Klein“ au fost marcate de Flavius Iacob (’29), Mihai Velisar (’66) și Andrei Hergheligiu (’84).

Corvinul: Lefter – F. Iacob, Lică, Ant. Manolache, Velisar – Bradu, M. Chindriș (’75, Hergheligiu) – T. Mitran (’81, S. Ion), Lupu (’75, Al. Neacșa), Nic. Pîrvulescu (’46, Hrezdac) – M. Coman. Antrenor: Florin Maxim.

CSM Slatina: Micu – I. Mitran, Mondragon, A. Stan, C. Toma – D. Toma, I. Năstăsie (’6, S. Matei) – R. Popa (’60, D. Dragu), Doman (’69, Donca), Cr. Dinu (’46, Leață) – Kayondo (’60, V. Alexandru). Antrenor: Daniel Oprescu.

Pentru CSM Slatina urmează un duel cu CSM Reșița, sâmbătă, 2 martie, de la ora 11.00, pe stadionul „1 Mai“.

Daniel Oprescu, dezamăgit

Antrenorul formației CSM Slatina, Daniel Oprescu, a fost foarte afectat de diferența mare de scor. El a explicat cu greu eșecul.

„La o centrare, pentru că ăla nu pot să spun că a fost șut, mingea a intrat, din păcate, în poarta noastră. Iar după minutul 30 am picat, practic, inexplicabil din punct de vedere mental. Primul gol a fost o întâmplare. L-a surprins pe portarul nostru, care n-are nicio scuză. Până atunci, echipa noastră practicase un joc bun. După primirea primului gol am picat din punct de vedere mental. Inexplicabil. Nu am reușit să reintrăm în joc.

Corvinul, până în minutul 30, nu ne-a arătat mare lucru. După golul ăla, echipa lor mi-a plăcut. Dar, știți cum e, joci cât te lasă adversarul. Noi, în primele 30 de minute, cu un presing avansat, nu i-am lăsat pe adversari să joace și nu au arătat mare lucru. După ce am picat mental, i-am lăsat să joace“, a declarat Oprescu, pentru Radio Timișoara.

Liga 2, etapa 16:

Joi, 22 februarie: Concordia Chiajna – Ceahlăul Piatra Neamţ 1-2.
Sâmbătă, 24 februarie: CSC Dumbrăviţa – Unirea Slobozia 0-2, Corvinul Hunedoara – CSM Slatina 3-0, CSM Reșița – CSA Steaua 3-1, CS Mioveni – CSM Alexandria 1-0, CS Tunari – Unirea Dej 0-1, Chindia Târgovişte – Metaloglobus Bucureşti 0-0.
Duminică, 25 februarie: Progresul Spartac – Gloria Buzău 1-5, Viitorul Pandurii Târgu Jiu – CSC Şelimbăr 0-3.
Luni, 26 februarie – ora 17.00: Csikszereda Miercurea Ciuc – CFC Argeş.

Clasament: 1. Şelimbăr 35 puncte (golaveraj 20-8), 2. Corvinul 34 (26-11), 3. Slobozia 34 (17-6), 4. Mioveni 29 (18-8), 5. Buzău 28 (24-18), 6. Ceahlăul 25 (24-15), 7. Reșița 23 (26-24), 8. Viitorul Pandurii 23 (15-16), 9. Steaua 22 (30-21), 10. Chindia 22 (20-11), 11. Chiajna 22 (22-14), 12. Csikszereda 22 (13-12), 13. Slatina 20 (14-17), 14. Dumbrăviţa 19 (16-19), 15. Metaloglobus 19 (15-20), 16. Argeş 18 (14-12), 17. Dej 13 (11-28), 18. Tunari 12 (14-30), 19. Alexandria 8 (9-24), 20. Spartac 1 (9-43).