Acasă Sport Fotbal Cupa României | Universitatea Craiova – Farul Constanţa 4-0. Spectacol şi calificare!

Universitatea Craiova s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei României, după ce s-a impus categoric marţi seară, pe stadionul „Ion Oblemenco“, scor 4-0, în faţa echipei Farul Constanţa. Disputa din Bănie a contat pentru etapa 3 din Grupa D.

Ştiinţa a deschis scorul prin Elvir Koljic, care a deviat cu piciorul un şut cu efect încercat de Baiaram (’45+1).

Alb-albaştrii şi-au majorat avantajul prin Ştefan Baiaram, cu o lovitură de cap (’53).

Spectacolul a fost continuat de Kurtic, cu un şut superb, de la circa 20 de metri (’54).

„Leii” au mai „muşcat” o dată prin Marian Danciu, care a scăpat singur în dreapta şi l-a executat pe Buzbuchi cu un şut la colţul lung (’83). După verificarea VAR, reuşita a fost anulată pe motiv de offside.

La doar trei minute a înscris şi Atanas Trică, după un assist al lui Roguljic, iar de data aceasta s-a pus. Acesta a fost şi rezultatul final al partidei (’86).

Universitatea Craiova:

Lazar – Căpățînă, Screciu, Crețu, Bancu (’64, Ndong) – Mateiu, Kurtic (’64, R. Silva) – Ișfan (’64, Mitriţă), Roguljic, Baiaram (64, Danciu) – Koljic (’71, A. Trică). Antrenor: Ivaylo Petev.

Farul Constanţa:

Buzbuchi – Cercel, Queiros, Dănuleasa, Grosu – Banu, N. Popescu (’59, Bîrzu), Borginino – Gustavo, Cojocaru, Sali (’59, Stoian). Antrenor: Gică Hagi.

Cartonaşe galbene: – / –
Au arbitrat: Cătălin Buşi – Marius Badea, Florin Păunescu; Ovidiu Robu.
VAR: Andrei Moroiță, Andrei Constantinescu.
Observatori: Adrian Comanescu (CCA), Daniel Miodrag Mihai (FRF).

În celelalte două meciuri ale serii, din Grupa D, s-au înregistrat următoarele rezultate: UTA Arad – FC Voluntari 0-0, CS Tunari – Gloria Buzău 1-1.

Clasament final: 1. „U“ Craiova 7 (6-1), 2. Voluntari 5 (3-1), 3. Buzău 4 (3-3), 4. UTA 4 (2-2), 5. Tunari 2 (3-3), 6. Farul 0 (0-7).

Citeşte şi: Cupa României | Programul meciurilor din etapa 3 a fazei grupelor