Acasă Sport Fotbal FC Botoșani – FCU 0-0 | Nicolo Napoli, atac la brigada de...

FC Botoșani – FCU 0-0 | Nicolo Napoli, atac la brigada de arbitri

FCU Craiova a plecat cu un punct din Moldova, după ce a făcut 0-0 cu FC Botoșani. Rezultatul l-a nemulțumit total pe antrenorul oltenilor, Nicolo Napoli, care a acuzat maniera de arbitraj. Italianul s-a referit la golul înscris de Bauza în minutul 62, după o pasă a lui Bahassa, dar reușita a fost anulată pe motiv de offside, după ce s-a consultat VAR-ul câteva minute. Bauza a mai ratat un penalti în prima repriză și a avut o ocazie uriașă în prelungiri, când a rămas singur cu portarul.

„A fost un meci de luptă, puteau câștiga ambele echipe, dar noi am avut gol nevalidat și nu era offside, părerea mea. Iar Ganea a avut un penalti care nu s-a dat. Ce facem? Nu putem juca așa! Arbitrul ne-a tăiat un picior, nu e bine. S-a verificat, dar e acea linie… El era în linie cu ceilalți, dar a plecat cu un metru și jumătate înapoi, deci e gol. Nu a fost niciun offside! Ce facem? Cine știe? Muncim, jucăm, dăm gol, ne dă offside, nu se poate. Nu merită echipa mea asta din partea arbitrilor. Multe greșeli. Așteaptă, merge acolo și zice offside. Va fi dificil, urmează să jucăm cu o echipă bună (Chindia – n.r.), dar noi jucăm acasă și avem nevoie de 3 puncte“, a spus Nicolo Napoli, la Digi Sport.

Stoican: „Dacă VAR-ul a decis asta, ce să comentez eu?“

De partea cealaltă, antrenorul formației FC Botoșani, Flavius Stoican, a fost mulțumit de punctul obținut.

„Realist fiind, este o echipă bună FCU Craiova. Puteam să pierdem meciul, până la faza penaltiului în care am presat, dar puteam să câștigăm și noi. Puteau să câștige și ei meciul, dar este un punct muncit. Dacă VAR-ul a decis asta, ce să comentez eu? Mailat este în vizorul multor echipe și în special în vizorul echipelor din străinătate. Aș vrea să stau cu Mailat până mă las de antrenorat, dar este cariera lui în joc. Chiar dacă nu a marcat, a creat panică în terenul advers“, a declarat Flavius Stoican.

Superliga, play-off – etapa 5:

Vineri, 21 aprilie: Sepsi Sf. Gheorghe – “U” Craiova 1-2.
Sâmbătă, 22 aprilie: Farul Constanţa – CFR Cluj 1-0.
Duminică, 23 aprilie – ora 20.30: FC Rapid – FCSB.

Clasament: 1. Farul 42 puncte (golaveraj 8-6), 2. CFR Cluj 38 (6-6), 3. FCSB 37 (6-4), 4. “U” Craiova 35 (9-7), 5. Rapid 28 (4-8), 6. Sepsi 24 (6-8).

Superliga, play-out – etapa 5:

Sâmbătă, 22 aprilie: AFC Hermannstadt – FC Argeş 2-1, FC Botoşani – FCU Craiova 0-0.
Duminică, 23 aprilie – ora 14.00: Chindia Târgovişte – UTA Arad.
Luni, 24 aprilie – ora 20.30: FC Voluntari – Petrolul Ploieşti.

Clasament: 7. FCU 28 (9-5), 8. Hermannstadt 27 (8-4), 9. Botoşani 27 (5-1), 10. Petrolul 27 (4-2), 11. Voluntari 23 (7-5), 12. U Cluj 23 (5-5), 13. Chindia 19 (2-4), 14. UTA 18 (3-4), 15. Argeş 17 (2-7), 16. Mioveni 11 (0-8).