Acasă Sport Fotbal Portugalia U20 – România U20 1-1. Joc bun, gol superb, speranțe de...

Portugalia U20 – România U20 1-1. Joc bun, gol superb, speranțe de viitor

România U20 a început cu o remiză în acest an, scor 1-1, contra Portugaliei U20, iar acest rezultat poate fi unul îmbucurător, în special pentru că jocul arătat de elevii lui Pancu nu a fost unul deloc rău.

Deși elevii lui Daniel Pancu au avut o evoluție destul de bună în fața Portugaliei U20, lusitanii au fost cei care au deschis scorul, la puțină vreme de la startul reprizei secunde, prin Santos (59). România U20 a plecat însă neînvinsă datorită unui gol spectaculos marcat de Alexandru Mogoș, în minutul 87. Fotbalistul celor de la Poli Iași și-a încercat norocul de la o distanță destul de mare, iar execuția acestuia a fost una de manual, fără speranțe pentru portarul advers.

România U20: Sava – Mitran (75, Oteliță), Ignat (75, Gergely), Ilie (75, Buta), 14. Finica (75, Amzăr) – Pandele (64, Mogoș), Perianu (75, Voican), Pănoiu (64, Ciuciulete) – Bani (64, Bratu), Stoica (64, Cojocaru), Bodișteanu (75, Lazăr). Selecționer: Daniel Pancu.

A fost al cincilea meci din grupa de Elite League U20.

În acest moment, selecționata condusă de Daniel Pancu se află pe locul 5, cu 4 puncte acumulate în 5 meciuri disputate. Singura victorie a ”tricolorilor” a fost reușită în ultima etapă, scor 2-0, contra Poloniei.

De cealaltă parte, Portugalia U20 este pe poziția a 5-a, tot cu 4 puncte obținute, însă lusitanii au un meci în minus.

Eșec cu Italia pentru selecționata U18

Reprezentativa U18 a României a fost învinsă de echipa similară a Italiei, scor 3-1, joi, într-o partidă disputată de tricolori la Potenza. Cele două echipe se vor reîntâlni duminică, la la Picerno.

Golul tricolorilor a purtat semnătura lui Luca Banu de la Farul Constanța, în minutul 43. Pentru gazde au punctat Ciammaglichella (13), respectiv Bruno (16 și 64).

România U18: Răfăilă – Aioanei, Tudose, Duțu, Benga – Stancovici, Costea (88, Burcea) – Șiman (60, Călin), 10. Banu (77, Cibi), Capac (77, Cărăușu) – Pașcalău (46, Răducan). Selecționer: Daniel Mogoșanu.