Acasă Sport Volei Volei (f) / România U19 a pierdut cu Turcia şi a încheiat...

Volei (f) / România U19 a pierdut cu Turcia şi a încheiat pe cinci grupa de la Euro

Selecţionata feminină de volei a României a fost învinsă de Turcia cu scorul de 3-1 (25-27, 25-20, 25-15, 25-11), joi, la Skopje, în ultimul său meci din Grupa a II-a a Campionatului European U19. România s-a înclinat în faţa Turciei după o oră şi 38 de minute, deşi echipa antrenată de Macarie a început bine şi a câştigat primul set.

Denisa-Ştefania Cheluţă a fost cea mai bună jucătoare a echipei noastre, cu 16 puncte. Gabriela Daniela Dumitru a adăugat 11 puncte, iar Dalia Maria Vîrlan a adăugat 10.

România a încheiat grupa pe locul cinci, ratând accederea în fazele superioare ale competiţiei. Primele două clasate se califică în semifinalele competiţiei, iar ocupantele locurilor 3 şi 4 din fiecare grupă vor juca în turneul pentru poziţiile 5-8. Primele şase clasate de la acest European se vor califica pentru Campionatul Mondial Under-20 de anul viitor.

Citeşte şi: De la handbal la … hochei! Alexandru Dedu vrea să fie vicepreşedintele unei alte federaţii