Acasă Sport Tenis Irina Begu trage tare pentru trofeu! Victorie rapidă în sferturi la Wiesbaden

Irina Begu trage tare pentru trofeu! Victorie rapidă în sferturi la Wiesbaden

Încă un pas, încă un meci câștigat pe drumul revenirii la nivel înalt al Irinei Begu! Românca s-a calificat în penultimul act al turneului challenger ITF de la Wiesbaden (Germania), dotat cu premii de 100.000 de dolari. Ea a trecut în sferturi, cu scorul de 6-2, 6-2, de Katarina Zavatska (Ucraina).

În fața ucrainencei, Begu a luat repede un avans consistent, 4-0. A fost o partidă vizibil mai scurtă decât cea din runda anterioară, când stătuse pe teren două ore și 53 de minute în victoria dramatică împoriva Simonei Waltert din Elveția, 4-6, 6-1, 7-6 (2). Zavatska a reușit să apară pe tabelă pentru 2-6, dar în setul secund begu a traversat din nou în fugă game-urile până la 5-0. Până la urmă, meciul s-a închis cu un dublu 6-2.

După ce a ieșit în turul secund de pe tabloul turneului WTA 1000 de la Madrid, a ales să meargă în Germania pentru a aduna mai multe partide disputate. Decizia se pare că a fost una excelentă, pentru că meciurile se adună, iar acum are șanse chiar și la un trofeu.

Ea o va înfrunta, în premieră, pe una dintre marile favorite locale, germanca Jule Niemeier, favorita 3 a concursului.