Acasă Sport Tenis Irina Begu face legea în Antalya! Românca va juca mâine cu trofeul...

Irina Begu face legea în Antalya! Românca va juca mâine cu trofeul pe masă

Irina Begu s-a calificat în finala turneului Challanger din Antalya, după ce a trecut în penultimul act de nipona Moyuka Uchijima, scor 7-5, 6-2. Dacă va cuceri trofeul, sportiva noastră se va apropia de top 100 WTA.

Soarta meciului s-a decis în bună măsură în finalul actului întâi, când Begu a reușit să salveze o minge de set a adversarei, la 4-5, contra serviciului, scrie Eurosport. Ulterior, Irina a făcut 6-5, după ce a salvat două mingi de break legate ale japonezei. Apoi a închis manșa cu 7-5, fructificând prima minge de set pe care și-a creat-o. Setul doi a fost fără istoric și Irina se pregătește de finala de duminică, unde va da piept cu iberica Jessica Bouzas Maneiro. Va fi prima confruntare directă dintre cele două jucătoare.

Irina Begu a început săptămâna pe locul 126 în clasamentul WTA, dar și-a asigurat deja o urcare de câteva locuri. O victorie în finala din Antalya ar duce-o pe sportiva noastră pe poziția 104 în lume.