Acasă Sport Tenis Tenis de masă / Szocs şi Samara sunt în optimile WTT Champions...

Tenis de masă / Szocs şi Samara sunt în optimile WTT Champions Incheon 2024

​Bernadette Szocs şi Eliza Samara au obținut miercuri calificarea în optimile de finală ale turneului WTT Champions Incheon 2024 (Coreea de Sud). La această competiţie iau parte unele dintre cele mai bune jucătoare de tenis de masă ale lumii.

Aflată pe locul 9 în clasamentul mondial, Szocs a învins-o pe egipteanca Hana Goda (locul 29 mondial), scor 3-0 (11-7, 11-9, 11-8). Sportiva noastră conduce acum cu 3-0 în meciurile directe cu cea mai bună jucătoare a Africii. Berni s-a mai impus la Budapesta (2022) și la Campionatul Mondial pe echipe (2024). Bernie se va duela în sferturi cu învingătoarea meciului Amy Wang (SUA) și Adriana Diaz (Puerto Rico).

De partea cealaltă, Eliza Samara a învins-o pe Lily Zhang cu scorul de 3-2 (11-4, 11-7, 3-11, 9-11, 11-6) şi a ajuns, la rândul ei, în optimi. Samara si-a adjudecat repede primele două seturi, scor 11-4, respectiv 11-7, însă le-a cedat inexplicabil pe următoarele două, scor 11-3 și 11-9. În decisiv, aceasta a rămas concentrată și a reușit să obțină în cele din urmă victoria, câștigând setul 5 cu scorul de 11-6. În faza optimilor, Eliza Samara o va întâlni pe Wang Yidi, ocupanta locului 3 mondial.

Turneul ce se desfășoară în perioada 27-31 martie va avea premii totale de 300.000 de dolari. Câştigătorul va primi un cec de 15.000 de dolari, iar finalistul va câştiga 10.000 de dolari. Semifinaliştii vor încasa câte 7.500 de dolari.

De asemenea, turneul va avea un impact şi în clasamentul mondial. Învingătorul va beneficia de 1.000 de puncte. Finalistul va primi 700 de puncte, iar semifinaliştii vor adăuga zestrei actuale 350 de puncte.

Citeşte şi: Tenis de masă / CSU Craiova, prestații onorabile la CN! Carmina Găman a prins lotul la U19