Acasă Sport Tenis Sorana Cîrstea a făcut instrucție cu o fostă câștigătoare de Grand Slam

Sorana Cîrstea a făcut instrucție cu o fostă câștigătoare de Grand Slam

Sorana Cîrstea s-a calificat în runda a treia a turneului WTA 1.000 de la Miami (Florida), dotat cu premii totale de 8.770.480 de dolari. Românca a învins-o sâmbătă pe americanca Sloane Stephens, scor 6-2, 6-1. Cîrstea (33 ani, 24 WTA), cap de serie numărul 19, s-a impus în doar 52 de minute, după ce meciul a fost întrerupt vineri, din cauza ploii, la scorul de 5-2.

Campioana de la US Open din 2017 şi Sorana Cîrstea s-au înfruntat cu această ocazie pentru a cincea oară (2-2), trei dintre dueluri având loc în acest an. Românca s-a impus în primul tur la Doha, cu 6-2, 6-3, iar Stephens şi-a luat revanşa la Indian Wells cu 6-0, 7-5.

Cîrstea, care şi-a asigurat un cec de 59.100 de dolari şi 65 de puncte WTA, va juca în turul al treilea contra rusoaicei Daria Kasatkina. Meciul va avea loc astăzi, de la ora 17.00!!!

Kasatkina (26 ani, 11 WTA) are 2-1 în meciurile directe cu Cîrstea, pe care a învins-o şi anul acesta, în sferturi la Abu Dhabi, cu 6-2, 6-0.