Acasă Sport Tenis Jaqueline Cristian a părăsit în optimi turneul de la Charleston

Jaqueline Cristian a părăsit în optimi turneul de la Charleston

Jaqueline Cristian a fost învinsă de rusoaica Diana Şnaider, cu 6-1, 7-5, miercuri, în optimile de finală ale turneului WTA 125 de la Charleston. Jaqueline Cristian (25 ani, 82 WTA) s-a înclinat după o oră şi 14 minute.

Românca s-a ales cu un cec de 2.000 de dolari şi 15 puncte WTA pentru participare.

Jaqueline Cristian câştigase singurul său meci cu Şnaider (19 ani, 74 WTA), în ianuarie 2023, în primul tur la Auckland, cu 6-4, 3-6, 6-3.

La dublu, Monica Niculescu şi rusoaica Irina Hromaceva, principalele favorite, s-au calificat în sferturi după o victorie facilă în faţa americancelor Sophie Chang şi Angela Kulikov, scor 6-3, 6-1. Niculescu şi Hromaceva şi-au asigurat un cec de 1.250 de dolari şi 27 de puncte WTA la dublu, iar următoarele lor adversare vor fi thailandezele Luksika Kumkhum şi Peangtarn Plipuech.