Acasă Sport Tenis Sorana Cîrstea: „Încă nu ştiu cum am reuşit să câştig cu Marketa!“

Sorana Cîrstea: „Încă nu ştiu cum am reuşit să câştig cu Marketa!“

Sorana Cîrstea a reuşit o victorie de senzaţie în faţa cehoaicei Marketa Vondrousova, campioana en titre de la Wimbledon. A fost 2-6, 7-6 (7/1), 6-2 pentru româncă, joi, în sferturile de finală ale turneului WTA 1.000 de la Dubai

Sorana Cîrstea a declarat, la finalul partidei, că victoria reuşită în faţa cehoaicei reprezintă cea mai mare revenire din cariera sa.

„Cred că e cea mai mare revenire din cariera mea. Ca să fiu sinceră, la set şi 5-1, nu mă mai gândeam la victorie. Mă gândeam ca măcar să fie frumos pentru public, să lungesc meciul un pic mai mult şi să le ofer un tenis mai frumos. Încă nu ştiu cum am reuşit să câştig“, a spus Sorana Cîrstea.

Cîrstea (33 ani, 22 WTA) s-a calificat pentru a treia oară în semifinala unui turneu WTA 1.000. Ea a mai fost în penultimul act la Toronto (2013) şi Miami (2023).

Cîrstea şi-a asigurat un cec de 158.944 de dolari şi 390 de puncte WTA, iar în penultimul act o va înfrunta pe italianca Jasmine Paolini. Meciul are loc astăzi, de la ora 15.00.