Acasă Sport Tenis Sorana merge din bine în mai bine! Succes important cu Kudermetova la...

Sorana merge din bine în mai bine! Succes important cu Kudermetova la Dubai

Sorana Cîrstea a obținut calificarea în optimile turneului WTA de la Dubai, după ce a învins-o în două seturi pe Veronika Kudermetova, scor 6-1, 6-4. Cea mai bine clasată jucătoare a României a avut nevoie de o oră și 30 de minute pentru a trece de Veronika Kudermetova (19 WTA), la capătul unui meci decis în două seturi.

Românca a dominat jocul, mai ales în primul set, obţinând a treia sa victorie în patru confruntări cu Kudermetova (26 ani, 19 WTA). Cîrstea a câştigat cu acelaşi scor (6-1, 6-4) prima confruntare, în 2016, în sferturi la Biarritz, apoi a ieşit învingătoare în 2021, în primul tur la US Open, cu 7-6 (7/5), 3-6, 6-0, iar rusoaica a obţinut singurul său succes în 2022, în semifinale la Istanbul, cu 6-3, 6-3.

Cîrstea, care şi-a asigurat un cec de 36.454 de dolari şi 120 de puncte WTA, va juca în optimi contra croatei Donna Vekic, care a reuşit să producă o mare surpriză marţi, învingând-o pe belarusa Arina Sabalenka. Sorana Cîrstea are 3-2 în meciurile directe cu Vekic (27 ani, 31 WTA).

Citeşte şi: Monica Niculescu, eliminată încă din primul tur de la Dubai