Acasă Sport Tenis Aryna Sabalenka, din nou în finală la AO! Gauff, năucită de serviciul...

Aryna Sabalenka, din nou în finală la AO! Gauff, năucită de serviciul bielorusei

​Aryna Sabalenka a făcut un nou pas spre apărarea titlului cucerit anul trecut de la Australian Open. Sportiva din Belarus s-a calificat în finala ediției din 2024, joi, după ce a învins-o în două seturi pe Coco Gauff, scor 7-6 (2), 6-4. Partida a durat o oră și 44 de minute.

Aryna a început mult mai bine meciul și a condus cu 5-2, dar Coco a revenit spectaculos câștigând patru game-uri la rând (a salvat și o minge de set). Sabalenka a recuperat break-ul în ultimul moment (a egalat la 6) și s-a impus categoric în tiebreak, scor 7-2.

Cele două jucătoare au lansat mult mai bine în setul secund, dar Gauff (campioană la US Open 2023) a cedat până la urmă în al nouălea game, când Sabalenka a fructificat a cincea minge de break din această manșă. Aryna a închis apoi meciul cu serviciul, scor 6-4.

Sabalenka a reușit 33 de lovituri câștigătoare (22 bifate de adversară), dar a comis și mai multe erori neforțate (28-20). De cealaltă parte, Gauff a servit 5 ași, dar a comis 8 duble greșeli.

Aryna a câștigat ediția din 2023 a competiției de la Melbourne, după 4-6, 6-3, 6-4 în finala cu Elena Rybakina.

Citeşte şi: Carlos Alcaraz: „Am făcut greșeli pe care nu le mai făcusem!“