Acasă Sport Tenis Sorana Cîrstea a ratat calificarea în finala turneului World Tennis League

Sorana Cîrstea a ratat calificarea în finala turneului World Tennis League

Sorana Cîrstea (26 WTA) a avut o evoluție oscilantă la turneul demonstrativ de la Abu Dhabi, World Tennis League, acolo unde 16 jucători și jucătoare au fost împărțiți în patru echipe mixte.

Sorana Cîrstea a făcut parte din echipa Falcons, iar în primele două zile a obținut patru victorii consecutive, la dublu sau dublu mixt, contra unor adversare precum Iga Swiatek sau Arina Sabalenka. Din păcate, echipa Soranei Cîrstea a pierdut sâmbătă meciul decisiv cu Eagles, fiind eliminată din cursa spre finală.

Jucătoarea noastră a pierdut ambele confruntări. Mai întâi, în pereche cu rusoaica Vera Zvonareva (care a înlocuit-o pe Elena Rîbakina), Cîrstea a cedat cu 6-4 (se joacă un singur set) confruntarea cu dublul Mirra Andreeva – Sofia Kenin. Ulterior, Sorana Cîrstea a evoluat la simplu, dar a fost depășită de Sofia Kenin, tot cu 6-4. Ca urmare, Eagles a câștigat cu 22-18 contra lui Falcons și a ocupat locul al doilea, urmând să joace finala turneului cu Kites.