Acasă Sport Tenis România, în semifinalele Europenelor! Szocs și Samara au adus victoria cu Spania

Bernadette SZOCS und Elisabeta SAMARA, Rumänien, feiern den Gewinn der Goldmedaille bei den Europaspiele Bernadette SZOCS und Elisabeta SAMARA, Rumänien, feiern den Gewinn der Goldmedaille bei den European GAmes. Krakau Krakau Hutnik Arena Polen *** Bernadette SZOCS and Elisabeta SAMARA, Romania, celebrate winning the gold medal at the European GAmes Bernadette SZOCS and Elisabeta SAMARA, Romania, celebrate winning the gold medal at the European GAmes Krakow Krakow Hutnik Arena Poland,Image: 786549935, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: IMAGO / imago sportfotodienst / Profimedia

Selecţionata feminină a României s-a calificat cu emoţii în semifinalele Campionatelor Europene de tenis de masă pe echipe de la Malmo (Suedia), după ce a învins Spania cu scorul de 3-2, vineri, în sferturile de finală.

Tricolorele au fost conduse cu 2-1, dar au reuşit să revină şi să se impună cu 3-2, după victoriile aduse de Bernadette Szocs şi Elizabeta Samara.

În primul meci, Bernadett Szocs a trecut de Maria Berzosa cu 3-0 (11-3, 11-2, 11-9), apoi Maria Xiao a învins-o pe Samara cu 3-2 (5-11, 11-4, 6-11, 11-7, 11-9), iar Andreea Dragoman a pierdut confruntarea cu Sofia-Xuan Zhang, scor 1-3 (13-15, 5-11, 11-5, 7-11). Ultimele două partide s-au încheiat cu victorii ale româncelor, Szocs a învins-o pe Xiao cu 3-0 (11-4, 11-7, 11-5), iar Samara a dispus de Berzosa cu 3-0 (11-3, 11-9, 11-4).

În semifinale, România va juca împotriva Franţei, sâmbătă, de la ora 11:00.

Naţionala feminină este vicecampioana europeană, obţinând medaliile de argint în 2021, la Cluj-Napoca.