Acasă Sport Tenis Miriam Bulgaru, în fața celei mai mari performanțe! E în sferturi la...

Miriam Bulgaru, în fața celei mai mari performanțe! E în sferturi la Ljubljana

Miriam Bulgaru s-a calificat, vineri, în sferturile de finală ale turneului WTA 125 de la Ljubljana (Slovenia), dotat cu premii totale de 100.000 de euro, după ce a a învins-o pe slovena Kaja Juvan, a şasea favorită, cu 6-4, 6-3.

Bulgaru (24 ani, 201 WTA) a obţinut victoria după o oră şi 38 de minute de joc efectiv, dar meciul a fost întrerupt joi din cauza ploii la scorul de 1-0 şi avantaj pentru româncă în setul secund.

Miriam Bulgaru a învins-o în premieră pe Juvan (22 ani, 106 WTA), fost număr 58 mondial anul trecut, care se impusese în primul loc duel, în 2019, în primul tur la Szekesfehervar, cu 6-4, 4-6, 6-3.

Bulgaru şi-a asigurat un cec de 3.478 de euro şi 29 de puncte WTA, urmând să joace, tot vineri, contra maghiarei Dalma Galfi (25 ani, 141 WTA), în sferturile de finală.