Acasă Sport Tenis Anca Todoni, cea mai importantă victorie a carierei! Tânăra româncă e în...

Anca Todoni, cea mai importantă victorie a carierei! Tânăra româncă e în sferturi la Ţiriac Trophy

Anca Todoni, 18 ani, se află în faţa unui sezon fantastic. Tânăra româncă s-a calificat, miercuri, în sferturile de finală ale turneului Ţiriac Foundation Trophy (WTA 125), dotat cu premii totale de 115.000 de dolari şi găzduit de Centrul Naţional de Tenis din Bucureşti, după ce a învins-o surprinzător pe a doua favorită, bulgăroaica Viktoria Tomova, cu 4-6, 6-4, 6-1.

Todoni (18 ani, 281 WTA) a reuşit prima sa calificare în sferturile unui turneu de asemenea anvergură şi totodată prima victorie în faţa unei adversare din top 100.

Românca a revenit în setul secund de la 4-2 pentru Tomova (28 ani, 86 WTA) şi s-a impus cu 6-4, iar în decisiv a câştigat clar cu 6-1, profitând şi de problemele fizice acuzate de bulgăroaică.

Todoni şi-a asigurat un cec de 3.475 dolari şi 29 de puncte WTA, urmând să joace în sferturi contra câştigătoarei dintre Irina Bara şi letona Darja Semenistaja, cap de serie numărul opt.

Citeşte şi: Întunericul a oprit meciul! Ana Bogdan şi Sharma îşi continuă duelul azi