Acasă Sport Tenis Experiența a făcut diferența! Jaqueline, la un pas de surpriză cu Haddad...

Experiența a făcut diferența! Jaqueline, la un pas de surpriză cu Haddad Maia

Jaqueline Cristian a reușit un turneu foarte bun la Wimbledon și, chiar dacă a fost eliminată de Haddad Maia în turul secund, jocul prestat de româncă a fost la înălțime. La final, tabela a indicat un chinuit 4-6, 6-3, 6-4 pentru braziliancă, dar românca părăsește cu capul sus una dintre competițiile ei preferate.

Românca a câștigat primul set, după o prestație foarte bună și părea că poate produce surpriza și în turul al doilea. În setul al doilea, Haddad Maia a reușit cinci gameuri consecutive și a trimis meciul în decisiv. Deși a încercat să mențină echilibrul, Jaqueline a cedat pe final, iar jucătoarea din Brazilia a obținut cu greu calificarea în turul al treilea.

Pentru parcursul de la Wimbledon, românca va primi un cec în valoare de 85.000 de lire sterline și 70 de puncte în ierarhia mondială.

În turul al treilea, Beatriz Haddad Maia va întâlni pe Sorana Cîrstea.