Acasă Sport Jaqueline Cristian nu a rezistat prea mult la Valencia

Jaqueline Cristian nu a rezistat prea mult la Valencia

Jaqueline Cristian (129 WTA) a părăsit turneul challenger de la Valencia după doar primul tur, după ce a fost învinsă de daneza Clara Tauson (93 WTA), scor 6-4, 7-5.

Daneza în vârstă de 20 de ani a început excelent partida și a condus cu 4-0, dar Jaqueline a revenit excelent până la 4-4, de unde Tauson s-a distanțat și a câștigat primul set. Setul al doilea a adus mai mult echilibru, cu o nouă egalitate la 5-5, dar și de această dată finalul i-a aparținut Clarei Tauson.

Jaqueline Cristian era singura româncă prezentă pe tabloul principal de la Valencia.

BBVA Open Internacional de Valencia face parte din categoria WTA 125, se joacă pe zgură și oferă premii totale în valoare de 115.000 de dolari. Campioana en-titre este chinezoaica Qinwen Zheng.

Citeşte şi: Marius Copil a profitat de biletul „lucky loser“ şi l-a învins pe al 4-lea favorit de la Palmas del Mar