Acasă Sport Tenis Gabi Ruse și Marta Kostyuk sunt în optimi la Roland Garros. Revenire...

Gabi Ruse și Marta Kostyuk sunt în optimi la Roland Garros. Revenire frumoasă cu Flipkens și Rogers

Gabriela Ruse s-a calificat în optimile turneului Roland Garros la dublu, după ce a învins alături de Marta Kostyuk perechea formată din Kirsten Flipkens și Shelby Rogers, scor 3-6, 6-4, 6-3.

Adversarele au condus după primul set, dar cuplul nostru a reușit să întoarcă soarta jocului. După 6-4 în actul secund, a urmat un decisiv excelent reușit de către Ruse și Kostyuk, încheiat în stil mare, cu un break la 5-3.

La capătul a două ore și 5 minute, Gabi Ruse și Marta Kostyuk au reușit să închidă meciul și să obțină biletele pentru optimi. Acolo, perechea româno-ucraineană va înfrunta câștigătoarea dintre Victoria Azarenka & Beatriz Haddad Maia și Coco Gauff & Jessica Pegula.