Acasă Sport Tenis Așa da! Jaqueline Cristian își întrece limitele și va juca în finala...

Așa da! Jaqueline Cristian își întrece limitele și va juca în finala de la Palmanova

Jaqueline Cristian s-a calificat în finala turneului ITF de la Palmanova (Spania), după ce a trecut în semifinale de compatrioata Andreea Prisăcariu. 6-3, 6-0 a fost scorul înregistrat în favoarea lui Jaqueline, care a profitat de momentele slabe ale adversarei și s-a impus fără prea mari probleme.

Andreei i s-a făcut rău în primul set, la scorul de 2-5 și a cerut un scaun pentru a se așeza, în timp ce adversara ei a rămas foarte concentrată pe meci. Din acel moment, Prisăcariu a mai câștigat un singur game, cedând setul secund la 0.

Jaqueline Cristian se află la a doua finală consecutivă din circuitul ITF, după ce la începutul lunii se impunea la Trnava. Ea trecea atunci în finală de franţuzoaica Oceane Dodin, a treia favorită, cu 7-6 (7), 7-6 (4).

Adversara lui Jaqueline din finala turneului iberic va fi bielorusa Iryna Shymanovic, numărul 221 WTA. Sportiva în vârstă de 25 de ani a trecut în penultimul act de favorita locală Leyre Romero Gormaz, numărul 176 WTA, scor 6-3, 6-3.